13.05.2012 16:00 CET
3 : 2
(1:0)

Agüero vystřelil City titul v nejúžasnějším nastavení v historii Premier League!

Anglický fotbal opět připravil svým svěřencům důvod k tomu, aby ho milovali nadevše na světě. Takový scénář si každý fanoušek pro svůj tým v koutku své romantické duše přeje, ale zrovna dnes se to nedalo očekávat ani za mák. Manchester City po bídném výkonu senzačně prohrával ještě v nastaveném čase s QPR 1:2, ale Džeko s Agüerem přivedli v druhé a čtvrté nastavené minutě Etihad Stadium do stavu absolutní euforie.

Omlouvám se za všechna "nej", ale dnešek je prostě a jednoduše nabídl v plné míře. Nejdůležitější zápas za bezmála čtyři a půl dekády. Dlouho to s favoritem vypadalo tragicky, jenže nejúžasnější závěr zápasu od slavné výhry Manchesteru United ve finále Ligy mistrů proti Bayernu přinesl vytoužený titul po 44 letech do rukou City.

Bez jakýchkoli změn oproti ideální sestavě posledních týdnů nastoupil Manchester City do závěrečného a klíčového utkání sezony. Jenže výkon domácího týmu proti sestupem ohroženým Queens Park Rangers nepřipomínal tu rozjetou mašinu se silným čtyřválcovým ofenzivním motorem. Dlouhé minuty připomínala hra Citizens zoufalou snahu Barcelony proti perfektní defenzivě Chelsea jen s tím rozdílem, že QPR stačilo bránit "jen" bez chyb.

Snad byl na Manciniho svěřencích vidět obrovský tlak veřejnosti, snad nervozita nebo nezkušenost z vypjatých klání, jež stála blankytně modré i vyřazení z Ligy mistrů či Evropské ligy. Manchester City se zkrátka trápil. V prvním poločase nepředvedl prakticky nic, skóre otevřel jen díky mizernému zákroku Kennyho.

Po čtvrthodině hry to chvíli před brankou QPR vřelo. Silva se po přihrávce Téveze odhodlal ve vápně ke střele z úhlu, ale razantní pokus ztlumil do rukavic Kenny. Upokojil tak fanoušky Rangers i Manchesteru United, kteří o chvíli dříve po centru malého Španěla trnuli, když skotský gólman krotil balon až těsně před dobíhajícím Nasrim. Jeho nejistota se stala hostům osudnou až krátce před přestávkou. Zabaleta si narazil se Silvou a Tourém, prudce vypálil a Kenny dokázal balón vyrazit jen podivně nad svou hlavu, načež se od tyčky se štěstím odrazil do brány - 1:0 a Citizens konečně shodili obrovský kámen ze svého srdce.

Jenže po návratu z kabin se začalo vedoucímu celku Premier League vše hroutit. Jen dvě minuty stačily, aby Lescott neodhadl vysoký míč, hlavou jej prodloužil přímo do běhu Cissému a ten potvrdil zabijáckou formu nekompromisně ke stojné noze Harta - 1:1. Pro Francouze to byl už šestý "single" gól v osmi zápasech na QPR; v těch zbylých dvou byl vyloučen.

To, co se dělo pak, ale lze vysvětlit těžko a mluvím o obou stranách. Jako první potopil svůj tým kapitán hostů Joey Barton. Anglický záložník neunesl pošťuchovanou s Tévezem a loktem jej srazil k zemi. Rozhodčí jej po poradě s čárovým poslal pod sprchy, načež Barton ještě nakopl do pozadí Agüera. Zkrátka kapitán, jak má být. Potyčku s členy vlastního realizačního týmu nevyjímaje.

Přesilovka se ale zcela minula účinkem. Nějakých pět minut sice Man City tlačil, vzešly z toho ale pouze parádní reflexní zákroky Kennyho - nejprve po střele Nasriho, pak dokonce dvojitý po pokusech Téveze a dorážejícího Agüera. Jenže domácí hráči v bláhové představě, že proti desetičlennému týmu budou v poklidu bušit do vrat Rangers, nechali ta svá zadní vyvalená dokořán, Traoré prosvištěl po levé lajně, narýsoval perfektní centr do vápna, kde nikým neobsazený Mackie hlavou poslal senzačně do vedení QPR - 1:2.

Kdo si ale myslel, že zbylých 25 minut zapne forsáž a nějakým způsobem se vrátí do zápasu, mýlil se. Mancini skákal u postranní čáry, jako pominutý, ale herní výraz jeho svěřenců nepřipomínal, že by mělo jít o všechno. Šanci měl Džeko, ale tehdy ještě výtěčně zasáhl Kenny.

Pak ale přišel nastavený čas a Premier League napsala jednu z nejkrásnějších kapitol své dvacetileté historie. V poslední minutě hlavičkoval po rohovém kopu Balotelli a skotský gólman opět reflexivně vytáhl míč na další roh. Ten už ale přetavil Džeko hlavičkou v gól a fanoušci na tribunách slavili poprvé - 2:2. To, co ovšem přišlo za další dvě minuty, o tom se bude v Manchesteru vyprávět dlouho. Ve čtvrté minutě nastaveného času se míče ujal Sergio Agüero, narazil si s Balotellim, ustál i jasný faul Traorého ve vápně a utaženou ranou připravil pro celý stadion nezapomenutelné chvíle - 3:2.

Autor: Marek Ustohal